Jak podvědomé programy a vzorce z dětství ovlivňují náš život?

dětství

U velké části podvědomých programů a bloků vede vlákno do dětství či dospívání

V minulém článku jsme si rozebrali, co jsou podvědomé programy, jak nám brání v úspěchu a kde se vzaly. Při terapiích se mi potvrzuje, že u velké části podvědomých programů a bloků v prosazení se vede velmi často vlákno do dětství či dospívání. Vzniku podvědomých programů v dětství se budu věnovat v tomto článku.

V dětství se tvoří základy zdravého sebevědomí

V rané fázi vývoje, přibližně do věku 7 let, se dítě tzv. programuje, nasává vjemy a prožitky jako houba. V dětství a dospívání se tvoří také skrze vztah s rodiči nebo dalším autoritami základy zdravého sebevědomí, sebehodnoty a sebelásky. Vztah s rodiči a dalšími autoritami z dětství ve velké míře ovlivňuje náš život a jeho zpracování je pro náš život zásadní. Je jedním ze základních pilířů pro zdravé vztahy, prosazení se či efektivní podnikání.

Jak nezpracovaný vztah k rodičům negativně ovlivňuje náš život?

Většina z nás si z dětství nese nějaký druh zranění, na jeho základě potom vznikají programy, které nás stahují. Pokud nebudeme mít vztah s rodiči zpracovaný, toto se bude dále manifestovat jednak ve vztazích (partnerských, rodinných, pracovních, přátelských).  Negativně také ovlivňuje  výchovu našich dětí či vnoučat a ztěžovat dosažení cílů, pokud se budeme chtít seberealizovat, prosadit se či efektivně podnikat. Obecně lze říci, že problémy ve vztazích a nízké sebevědomí jsou ve většině případů nadstavbou nezpracovaného dětství.

S jakými podvědomými programy z dětství často v praxi pracuji?

Kromě programu nejsem dost dobrá/ý se v praxi často setkávám s programem hodné holčičky, kdy sice žena vyhoví vždy ostatním, aby ji měli rádi. Sama se ale cítí frustrovaná a zneužívaná. Několikrát jsem se setkala s programem, já mu říkám pracovně samaritánka. Tento program se projevují tím, že žena v dospělosti dělá některému rodiči tzv. „vrbu“ v naději, že konečně upevní vztah s rodičem a rodič ji začne projevovat lásku. Rodič se ji sice se vším svěřuje, ale řeší zpravidla pouze své problémy a pocity, aniž by se zajímal o to, jaké problémy řeší dcera.

Možná bych zmínila také program, kterému říkám soudce v hlavě. Pomoc u mne vyhledala jedna klientka  s tím, že byla neustále kritizována a kárána rodiči, přestože si nebyla vědoma svého pochybení. Byla od ní vyžadována absolutní poslušnost, v dětství se naučila, že nesmí mluvit o svých pocitech. V dospělosti se potýkala s problémy ve vztazích a s pocity vlastní nedostatečnosti. Její okolí ji neustále kritizovalo a tím ji utvrzovalo v přesvědčení, že ona je ta špatná. Naučila se sama sebe neustále obviňovat a odsuzovat a tento vnitřní konflikt obracela proti sobě.

Setkala jsem se i s tím, že žena v sobě měla zabudované všechny zmiňované programy.

Bloky a podvědomé programy jsou individuální

Bloky a podvědomé programy jsou individuální, každý člověk tam má trochu něco jiného. Mnohdy vede vlákno někam do minulosti, často do dětství či dospívání, jak již bylo zmiňováno. Naše podvědomí nezná minulost ani budoucnost, pro naše vědomí je minulost vzpomínkou, pro naše podvědomí je to stále probíhající událost.

Pokud tedy nemáme věci z minulosti zpracované, jsou v našem životě stále aktivní. I když v jiném čase a v interakci s jinými lidmi, v odlišných situacích. Za většinou našich bloků je strach. Nebavíme se tu ale o vrozeném, primárním strachu, jakožto našem pudu sebezáchovy (nepojedu po dálnici 300 km/h, protože by to nemuselo dobře dopadnout).

Jak podvědomé programy a bloky odstranit?

Opět doporučuji EFT terapii, která dokáže odstranit příčiny problému. EFT přepisuje programy a scénáře, které negativně ovlivňují náš život a je klíčem k uplatnění skrytého potenciálu. Často připomíná kácení dřeva v lese, vyřešením jednoho problému dochází k vymizení souvisejících potíží. Má ještě další výhodu, je šetrná a dá se použít v podstatě na cokoliv. I jedno či dvě sezení dokáže vyřešit spoustu věcí. O metodě EFT terapie už bude další článek.

Jsem certifikovaná EFT terapeutka a lektorka s výcvikem přímo u zakladatelky EFT v ČR, , která je žačkou tvůrce metody G.Craiga. Řadu let se věnuji vlivu prostředí na osobnost člověka. Fascinuje mě, jak funguje podvědomí a nakolik řídí naši mysl.  S čím ti pomohu  https://www.lecivykruh.cz/

Pokud potřebuješ pomoc i ty, je možno sjednat 20 min. konzultace zdarma, kde tvůj problém probereme a já ti navrhnu řešení https://www.lecivykruh.cz/eft-terapie-kontakt/

webinář Jak nám podvědomé programy a bloky brání žít náš potenciál? zdarma ke stažení zde:

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.